Tornyai János (1869–1936) festőművész, az alföldi festészet kiemelkedő alakja, hódmezővásárhelyi művészcsoport megszervezője, a később róla elnevezett városi múzeum néprajzi és képzőművészeti gyűjteményének létrehozója.
A művész 1936-os halála után festészeti és dokumentációs hagyatékának jelentős része eltűnt és csak özvegyének 1983-as halálát követően került elő Tornyai egykori Horányszky utcai műtermének hajópadlója alá rejtve. A festészeti hagyatékot a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum és Magyar Nemzeti Galériába elosztotta egymás között, míg a dokumentum jellegű anyagok teljes egészében az MNG Adattárába kerültek.
A dokumentációs hagyaték komplex képet ad Tornyai János festészeti és művészetszervezői munkájáról, hiszen közel 95 darab kézzel írott naplófüzet, közel 80 darab általa (főleg második feleségének) és 540 darab hozzá írott levél található benne. A levelezés alapján jól kirajzolódik Tornyai kapcsolatrendszere, hiszen számos jelentős magyar művész (pl. Barcsay Jenő, Munkácsy Mihály, Rippl-Rónai József, Zichy Mihály), hódmezővásárhelyi kortársai (Endre Béla, Kovács Mária, Pásztor János, Rudnay Gyula) és jelentős műkritikusok, művészeti írók (pl. Gerő Ödön, Lyka Károly, stb.) neki írott levelei megtalálhatóak benne. Ezen felül sajtókivágatok, műtárgy-jegyzékek, kiállítási jegyzékek és katalógusok, érmek, díszoklevelek alkotják a hagyaték ezen részét. Különösen értékes tárgyegyüttese a Tornyai-fondnak az a közel 400 darab fénykép, amelyek között jelentős számban találhatóak meg a művész festményeihez készített fénykép-előképek, amelyek alapján nagyméretű, sokalakos kompozícióit megfestette. Ezek jelentős részét Tornyai barátja, a magyar néprajzi fotózás kiemelkedő alakja, Plohn József (1869–1944) fotóművész készítette.
Az 1984-ben előkerült naplókat és levelezést először a festő első monográfusa, Bodnár Éva művészettörténész, az MNG kollégája dolgozta fel és publikálta az 1986-os Az újra felfedezett Tornyai című kötetében. Bodnár Éva kéziratai, az oeuvre-katalógushoz készült jegyzetei, a Tornyai-lelet átadásával kapcsolatos dokumentumai ugyancsak a KEMKI ADK-ban találhatóak.
/Tóth Károly/