web_stories
  • Galéria megnyitása (5 kép)

Tóth György: Portrék, 1985–1991

Tóth György a kortárs magyar fotográfia egyik kiemelkedő alkotója, Balogh Rudolf-díjas fotográfus. Az elmúlt harminc évben a csak rá jellemző, hosszú expozícióval készített bemozdulásos testtanulmányai alkotják munkásságának gerincét.

Tóth az 1990-es éveket megelőzően még dokumentarista felvételeket készített, ennek az alkotói korszaknak több szempontból is fontos sorozata a Portrék 1985–1991. A művész a Szépművészeti Múzeum – Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet ADK Fotótár gyűjteményének ajándékként felajánlotta a kollekció negatív anyagát, így soha nem látott felvételek is kutathatóvá válhatnak művészekről vagy a vizuális kultúrához kötődő kutatókról, például Vető Jánosról, Rajk Lászlóról, feLugossy Lászlóról vagy Peternák Miklósról. A portrégyűjteményben a kortárs magyar fotográfia számos jelentős alkotójáról és közreműködőjéről is található magas színvonalú és eddig nem publikált felvétel. A 66 darab rollfilmtekercsből álló gyűjteményhez ⎼  több mint 700 képkocka ⎼ Tóth György 62 darab szignált, digitális nyomatot is mellékelt, melyeket a művész korábban kiállításon vagy publikációban szerepeltetett.

A sorozat darabjai egyrészt dokumentálják az 1980-as évek kortárs művészeti színterén aktív művész kapcsolati hálóját, másrészt betekintést nyerhetünk egy akkor még alakulóban lévő művészeti életmű fontos periódusába, ahol elvétve megjelentek már a kilencvenes évektől elkezdett álomszerű felvételek kellékei, a stúdióháttér, vakulámpa, kompozicionális és portréalany-mozgatási technikák.

/Tóth Balázs Zoltán/

Hozzáadva a kosárhoz!