Mit kínálhat a határvidéki internacionalizmus szemlélete a művészettörténészek számára?

Joseph Grim Feinberg (Cseh Tudományos Akadémia; Senior Core Fellow, CEU Institute for Advanced Studies) előadása a KEMKI 1980-as évekbeli művészetről szóló kutatási projektjének keretében.

1135 Budapest, Szabolcs utca 33–35., KEMKI C épület

A nemzeti keretek és kategóriák gyakran túlságosan szűknek bizonyulnak ahhoz, hogy teljes mértékben megragadják a társadalmi, történelmi és művészeti fejlődés összetettségét. Mi válthatja fel tehát a módszertani nacionalizmust – multikulturalizmus, internacionalizmus, vagy valami egészen más? Ezek a kérdések különösen égetők Kelet-Európában, egy olyan régióban, amelyet történelmileg keleti és nyugati birodalmi hatalmak metszéspontjában való elhelyezkedése formált és ahonnan jellemzően nehéz univerzális állításokat tenni.

Előadásában Joseph Grim Feinberg bemutatja jelenlegi kutatását a Kelet-Európa történetében létrejött határvidéki internacionalizmus formáiról, válaszul a térség imperializmusaira és nacionalizmusaira. Különös hangsúlyt fektet ezen internacionalizmusok kulturális dimenzióira és azt vizsgálja, hogyan nyithat ez az elméleti keret új irányokat a művészettörténeti kutatás számára, illetve milyen meglátásokat kínálhat a kulturális termelést formáló transznacionális dinamikák megértéséhez a régiókban.

Az előadást beszélgetés követi Nagy Kristóf (KEMKI) részvételével, majd a közönség kérdéseket tehet fel.

Joseph Grim Feinberg Prágában élő antropológus és filozófus, akinek kutatásai Kelet-Közép-Európa történelmére és kultúrájára fókuszálnak. Munkáiban gyakran merülnek fel a politikaelmélet, a kulturális előadás és a posztszocialista átalakulások kérdései. Publikációi:
The Paradox of Authenticity: Folklore Performance in Post-Communist Slovakia (University of Wisconsin Press, 2018); a szerkesztett kötet Karel Kosík and the Dialectics of the Concrete (Ivan Landa és Jan Mervart társszerkesztésével; Brill, 2022); valamint Karel Teige Marketplace of Art című művének kommentált angol fordítása (ford. Greg Evans, szerk. Sezgin Boynikkal közösen; Rab-Rab és Contradictions, 2022).

2023-ban jelent meg nagy visszhangot kiváltó esszéje: „Coloniality or Imperiality (in Eastern Europe, for Example)”, amely szorosan kapcsolódik jelenlegi, a határvidéki internacionalizmusról szóló kutatásához: https://dversia.net/7940/coloniality-imperiality-eng

Grafika: Kiss Imre

Az esemény nyelve angol. 

Tájékoztatjuk, hogy eseményeinkről hang- és képfelvétel készül, amelyet a Szépművészeti Múzeum – Közép-Európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) weboldalán és közösségi média felületein felhasználhat eseményeink népszerűsítése céljából. Eseményeinken történő részvétellel Ön elfogadja, hogy a felvételeken Ön is feltűnhet.

Hozzáadva a kosárhoz!