A nyolcvanas évek második felétől Magyarországon is megjelentek az olyan saját kiadású, olcsó technikával készült, alternatív szerzői kiadványok, amelyeket a szamizdatoktól eltérően egy-egy szubkultúra, színtér, vagy meghatározott rajongói közösség tematizált. A csoportos szerveződés szabadabb lehetőségei, valamint a fénymásolás és a nyugati minták elérhetővé válása a kilencvenes években ideális körülményeket teremtettek a fanzin műfajának virágzásához.
Ez az intenzív korszak a kétezres években az internet elterjedésével, úgy tűnik, lezárult. A szubkulturális diskurzus nagyrészt az online térbe költözött; eközben a – jelen gyűjteményi válogatásban nem bemutatott – művészeti közegben elterjedt zinekben az esztétikai minőség vált elsődlegessé a közösségi, politikai dimenzióval szemben.
Most az Artpool Művészetkutató Központ gazdag fanzin gyűjteményéből válogatva a nyolcvanas évek második feléből és a kilencvenes évekből (1986–2003) mutatunk be egyfelől zenei (a punk és egyéb alternatív szubkultúrákhoz kapcsolódó és/vagy zenével foglalkozó), másfelől politikai és társadalmi kérdésekkel foglalkozó (főleg anarchista és feminista) kiadványokat; ez a két alaptípus több szálon összefonódik.
A fanzinekben a látszólag kaotikus szerkesztési elvek mögött tetten érhető egy ismétlődő struktúra, amely a fősodratú médiából is ismert formátumokból merít: a gyűjtemény bemutatón e rekonstruált „rovatok” szerint rendezzük egymást követő csoportokba a kiadványok lapjairól készített, felnagyított másolatokat és az eredeti fanzineket. Vagyis létrehoztunk egy fiktív antológiát, láthatóvá téve a kiadványok jellemző alapszerkezetét, a fanzinek anatómiáját.
A gyűjteményi bemutatót Klein László (1974–2021) emlékének ajánljuk.
Kurátorok: Bárdits Éva, Kotun Viktor, Kókai Zsófia, Schuller Gabriella
Megnyitja: Istvánkó Bea, ISBN+
A gyűjteményi bemutató megtekinthető 2025. szeptember 19-ig, előzetes bejelentkezéssel: artpool@szepmuveszeti.hu