Projektfelelős: Bárdi Sára, Gucsa Magdolna, Őze Eszter
Az avantgárd kutatás a korszak jellemző médiumait, intézménytörténeti változásait és eseménytörténetét a 19. század végi, 20. század eleji társadalmi mozgalmak és a tömegkultúra összefüggésében vizsgálja. A művészetet esztétikai értelmezésén túlmutatóan, társadalmi beágyazottságában, nemzetközi keretben ragadja meg, a társadalomtörténet és művészetelmélet diszciplínáinak határterületéről származó olyan módszerek és kérdések mentén, mint például az urbanizmus, a művészetszociológia, az értelmiségtörténet vagy a kulturális transzfer.
A kutatási program fő hívószava a metropolisz, a 20. század elején kialakult nagyváros. A kutatás során a két világháború közötti időszak művészeti termelését a korszak társadalmi és kulturális jelenségeivel együtt értelmezzük, az emigrációban dolgozó jelentős magyar és regionális képzőművészek műveinek és életútjának vizsgálatán keresztül. A nemzetközi kontextusban dolgozó alkotók (Moholy-Nagy László, Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, Trauner Sándor, Nemes-Lampérth József, Madzsar Alice, Ferenczy Noémi, Breuer Marcell és Kati Horna) művészi teljesítményét a magyar és a közép-kelet-európai avantgárd kontextusában vizsgáljuk.
A 2022-ben elindult kutatásban kiemelt szempont a nemzetközi együttműködések kezdeményezése, elsődlegesen a kelet-közép-európai térségre fókuszálva. Ennek első lépései voltak 2022-ben az European Society for Periodical Research (ESPRit) interdiszciplináris folyóiratkutató szervezet nemzetközi konferenciájának megrendezése Budapesten a Kassák Múzeummal, az Exploring Labour Relations Through History and Art kutatásban való részvétel a COST Action Worlds of Related Coercions in Work nemzetközi kutatócsoporttal, és a 2024-ben megrendezett Central and Eastern European Artists in Interwar Metropolises nemzetközi konferencia. A konferencia a Közép- és Kelet-Európából származó képzőművészek a metropoliszok felé irányuló migrációját vizsgálta a két világháború közötti időszakban.
A projektfelelősok kutatáshoz kapcsolódó jelentősebb publikációi
Bárdi, Sára (2024). A második világháborús kormányzati propaganda szerződtetett művésze. Betekintő, 18. évf. 2. sz. 91–113.
Gucsa, Magdolna (2024). The Double Resistance of the German Periodical Die Zone (1933–34) in Paris. Journal of European Periodical Studies, 9. évf. 1. sz. nyár. 71–90.
Őze, Eszter (2024). Exploitation and care: public health aspirations and the construction of the working-class body in the Budapest Museum of Social Health, 1901-1945. In A. Batista, V. Müller, and C. Peres (eds.), Coercion and Wage Labour: Exploring work relations through history and art., UCL Press, 107–141.
Megvalósult események: